יום שישי, 17 ביולי 2009

מה שוורצנגר אוכל לארוחת צהריים ואיך זה משפיע על מהפכת הדיגיטציה?

התחלתי לעקוב אחרי שוורצנגר בטוויטר, זה קרה לא בגלל חיבה לסרטי קונאן הברברי אלא מפני שהקיץ השקנו את כותר ספרי לימוד,אתר המרכז את רוב ספרי הלימוד של מטח ברשת,מלווים בסביבת עבודה ומגוון של כלים.שורצנגר מוביל מהלך של דיגיטציה בקליפורניה,עד כה מהטוויטר שלו למדתי בעיקר על מאמציו לייצב את התקציב ועל הקשיים שלו לאכול תוך כדי ("היום נאלצנו להזמין המבורגרים למשרד"). כשמתבוננים בתקדימים לפרויקטים כאלה בעולם קשה לקבל תמונה ברורה- יש כמה פרויקטים הנכנסים לשוק ספרי הלימוד אבל קשה עדיין ללמוד מהם על המשמעויות הפדגוגיות והעסקיות של מהלך כזה. האנלוגיה לארצות הברית אינה פשוטה שכן ספרי הלימוד לבתי הספר נרכשים בדרך כלל על ידי המדינה ולא על ידי ההורים. ספרי הלימוד למכללות נרכשים על ידי הסטודנטים או הוריהם אבל גם כאן המקבילה הישראלית לא מלאה שכן הסטודנט הישראלי הממוצע לא רוכש את כל ספרי הלימוד בהם הוא משתמש. תחת ההסייתגות הזו, עדיין מעניין לעקוב אחרי המתרחש בתחום ברצות הברית. השחקנים הגדולים בשוק לוטשים את עיניהם לשוק ספרי הלימוד בבתי הספר ובמכללות.שוק זה מגלגל סכומי עתק בארצות הברית(כ16 מיליארד דולר בארה"ב וקנדה בשנה) ונתפס כמונופול דורסני.קינדל dx כמו גם פלסטיק לוג'יק מכוונים את עצמם במידה רבה לשוק זה. במקביל מתגברים הקולות המצדיקים את קיומם של ספרים אלקטרוניים היכולים להתעדכן ולהתחדש. לאחרונה עורר הדים בתחום הזה גורו הרשת סת' גודין שהחל להטיף לספרי לימוד ברשת הנכתבים ומתעדכנים על ידי המרצים באוניברסיטאות. חברת הספר הפתוח שהושקה לפני חודשים ספורים כבר מציעה ספרי לימוד למכללות בנגישות חופשית מלאה ברשת. החברה גובה תשלום על גרסאות מוקלטות ומודפסות של הספר.
שוורצנגר מכה שנית
עם כל הכבוד לגורואים כמו גודין, ההד התקשורתי החזק ביותר התעורר בעקבות ההכרזות של ארנולד שוורצנגר מושל קליפורניה על מעבר לספרים אלקטרוניים בבתי הספר במדינה. המעבר אמור לחסוך מאות מיליוני דולרים לקופת המדינה.בפועל כבר כמה כותרים עלו לרשת במסגרת עסקאות עם כמה מהמוציאים לאור אולם המהלך רחוק מלהיות פשוט. מניית פירסון אחד המולים הגדולים המעורב במהלך זה ירדה מיידית עם ההכרזה של שוורצנגר ולא ברור אם מדינת קליפורניה המצויה במצב כלכלי קשה ביותר (ואולי אף תגיע לפשיטת רגל בקרוב),תוכל להעמיד את המשאבים הדרושים בתחום התשתיות וההסכמים עם המולים. בזירה האמריקאית המהלך הזה מצטייר כמאבק בין הטובים מבשרי הספרים הדיגיטליים ובין הרעים –המוציאים לאור הגדולים שמגלגלים סכומי עתק ולא מאפשרים לשוק להתפתח.
מסרים מתוחכמים יותר ופחות
למאבקים האלה זווית מעניינת בתחום הקמפיינים שכל אחד מהצדדים מנהל. התאחדות המולים של ספרי הלימוד בארצות הברית שהיא למעשה קואליציה של המולים הגדולים והחזקים בשוק,שמתחילים להבין שהקרקע בוערת מתחת לרגליהם משקיעה משאבים בניסיון לשכנע את הציבור שהספר המודפס חשוב גם בעידן הדיגיטלי.הקו של הקמפיין שלהם הוא להציג את ספרי הלימוד כחלק ממארג שלם יחד עם האינטרנט,ולא כמשהו שסותר. במסגרת זו הקימו גם אתר שמכנה את עצמו "עובדות על ספרי לימוד" ומנסה להיראות כמו אתר אקטיביסטי כולל לוגו הדומה באופן חשוד ללוגו של חברת הספר הפתוח.כדרכם של אתרים שמרניים המנסים להיראות אנרכיסטים סביר להניח שהאתר הזה לא משכנע אפילו את מי שעיצב אותו אבל יכול לשמש ברומטר אמין למידת ההיסטריה של המולים ולכך שהם עדיין חושבים שקצת קוסמטיקה תשכנע את הגולשים להמשיך ולשלשל לכיסם את כל אותם המיליארדים . קשה להאשים אותם במתן קרדיט נמוך לאינטליגנציה של הגולשים,כשרואים כמה מהדברים שעושה הצד השני כדי לשכנע להפסיק לרכוש ספרים מודפסים:


עלילת הסרטון הזה הותירה אותי עם כמה סימני שאלה, איך לאם הייתה גישה למחשב הנייד של הבן? האם יש לה הרשאה של אדמינסטרטור מעבר לזכות החתימה על צ'קים ?האם הבחור באמת הראה לחבריו למכללה את התעודה המעידה שתרם עץ לקרן הקיימת האמריקאית? האם הוא הפך לפופולרי יותר בקרב חבריו בעקבות הצגת התעודה? הקמפיין הזה אמנם קצת מנמיך את הציפיות מהגולש אבל מעביר מסר ברור-הספר הדיגיטלי זול יותר מהמודפס,וזהו המסר העיקרי שעולה מרוב הפעולות המתבצעות מהצד הזה של המאבק. לשם איזון הנה דוגמה לסרטון מוצלח יותר ,של חברה אחרת שמנסה להבליט יתרונות נוספים,הסרטון הוא חלק מסדרת סרטוני פרסומת היוצרת האנשה חיננית לפער שבין המודפס לדיגיטלי:התנאים הטכנולוגיים למעבר לספרים דיגיטליים מצויים כאן מזמן,ההרגלים התרבותיים –חברתיים הופכים את הכיוון הזה לסביר מאוד ונראה ששתי המגמות האלה מחלחלות גם לזירה הכלכלית-ב2008 הייתה על פי הערכות, ירידה של 12-18% במכירת ספרי לימוד למכללות בארצות הברית. לא ברור מה ניתן ללמוד מזה על השוק הישראלי של ספרי הלימוד לבתי ספר,עבור מטח שהוא בו זמנית שני הצדדים במערבון הזה –גם מוציא לאור וגם מוביל מגמה של דיגטציה של ספרי הלימוד,השאלה הזו מעניינת במיוחד.

אין תגובות: