יום שלישי, 19 ביולי 2011

המדריך הקצר לחיי נצח: מגלגמש ועד ריי קורצוייל


האפוס המסופוטמי עלילות גלגמש הוא אחת היצירות האנושיות הקדומות ביותר המוכרות לנו (שהתפרסם במיוחד כאחת המקבילות במזרח הקדום לסיפור המבול המקראי)מספר את סיפורו של גלגמש המאבד את חברו אנכידו וחווה בעוצמה את העובדה שגם הוא, יום אחד ימות. גלגמש יוצא למסע בקצווי תבל לחיפוש אחר חיי הנצח. האפוס הקדמוני הזה שגובש לפני אלפי שנים מבטא רחשיי לב אנושיים בסיסיים מאוד, המסרבים להשלים עם המוות.
קל לתייג כמיהה זו לחיי נצח כשאיפה תמוהה,הזויה,וילדותית אולם יש בסיפור של המאבק לחיי האלמוות אבל גם יסוד של כנות ואומץ שכן רובנו לא משלימים עם המוות בשלווה סטואית.
אין זה מקרי שהיצירות הכתובות הקדומות ביותר שהגיעו לידנו עוסקות במלחמה במוות הטקסט,הספר נתפסים כסוג ככלי למאבק בהעלמות שלנו,כעוד דרך להילחם במוות. בטקסט מצרי קדום מהתקופה הרעמססית(1300-1100) נכתב:
"האדם מתפורר,גופו היה לעפר,קרוביו אובדים,
(אבל) הספר גורם לזכירתו בפיו של הקורא.
יעילה היא מגילת הפפירוס יותר מבית בנוי,
יותר מקבר במערב;
טובה היא יותר מבחן(מבצר) מבוסס,
יותר ממצבה במקדש."
(פפירוס צ'סטר,3,3 ,מתוך "קנון וקנוניזיציה במצרים העתיקה" מאת נילי שופק)
קורצוויל והמוות
ריי קורצוויל יהודי ממושקף כבן 60 הנראה כמו בן בנדוד של וודי אלן, הוא מעין גלגמש מודרני, המאחד בדמותו את שני העולמות האלה את הכמיהה לאלמוות ואת עולם הספר. קורצוויל עתידן, ממציא ויזם פורה הזוכה להערכה רבה,מאמין שאם יצליח להישאר בחיים בשלושים השנה הקרובות(היום הוא כבן 60) יש לו סיכוי טוב לחיות חיי נצח. הוא גוזר את ההערכה הזו מתחזיותיו לגבי התפתחות המדע ובמיוחד הננו טכנולוגיה. בדומה לגלגמש [המשך...]